دلیل خودارضایی در زنان و مردان متاهل

خودارضایی زنان و مردان متأهل

دلیل خودارضایی در زنان و مردان متاهل

دانستنی های جنسی

دلیل خودارضایی در زنان و مردان متاهل
دلیل خودارضایی در زنان و مردان متاهل
خودارضایی که در دین مبین اسلام حرام شده است ولی متأسفانه در جامعه امروزی مخصوصا در میان زنان و مردان متأهل اوج گرفته است توضیحات بیشتر را در ادامه مطلب آورده ایم.

 خودارضایی (استمنا) چیست : از دین دین مبین اسلام این کار حرام است و از گناهان کبیره به شمار میرود . خودارضایی حالت خواب آلودگی بهمراه دارد . خود ارضایی باعث بهم ریختگی وضعیت فکری و هوشیاری انسان می شود . خود ارضایی بینایی را نیز تحت تاثیر قرار میدهد در مردان خارج شدن بیش از حد اسپرم باعث میشود تا در عمل لقاح قدرت بارگذاری اسپرم آنها کاهش یافته و از اینرو نتوانند صاحب فرزند شود . . پوکی استخوان در دوران میان سالی برای خانمها و آقایانی که در دوران نوجوانی و جوانی اعتیاد به خودارضایی داشته اند امری بعید نمیباشد . تاثیر مستقیم خودارضایی بر غدد هیپوتالاموس مغز آسیب جدی بهمراه دارد اعتیاد به خودارضایی آسیبهای زیادی بهمراه دارد آیا ارزش آنرا دارد برای لحظاتی لذت خود را از لذت حقیق یک رابطه جنسی محروم کنیم و به بدن خود آسیب وارد سازیم . دکتر رابرت شروکلر یکی از محقیقن بزرگ و اساتید دانشگاه برلین در تازه ترین تحقیقات خود در مورد خودارضایی در ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۶ رسما اعلام کرد اگر فردی قصد خودکشی دارد اعتیاد خودارضایی می تواند در درازمدت باعث کاهش رشد تک تک سلولهای بنیادی در انسان شود مسلما می دانیم اعتیاد به خود ارضایی عاملی نیست که باعث مرگ انسان شود اما آسیب های زیادی بهمراه دارد. چگونه میتوان این عادت را ترک کرد ؟

وقتی متوجه این مساله شدم، احساس کردم دنیا بر سرم خراب شده و هیچ راه چاره ای را نمی توانم پیدا کنم. احساس ارزشمندی و محبوبیت خود نزد شوهرم را تباه شده تصور می کردم. این مشکل را با هیچکس نمی توانستم بازگو کنم حتی نزد یک مشاور!. چون فکر می کردم به محض توضیح مشکل، انگشت اتهام به سمت خودم، بی کفایتی ها، بی توجهی و… نشانه می رود. اما باور کنید این طور نبود. من همیشه سعی می کردم برای همسرم بهترین باشم، بهترین لباس ها را بپوشم، به ظاهر خودم اهمیت دهم، به نیازهایش توجه کنم و…

حتی مطمئن هستم او هم از من راضی بود چون هیچگاه زبان به اعتراض نگشود حتی همیشه از من، از حسن انتخاب خودش و از رضایت زناشویی اش صحبت می کرد. ما هیچ مشکل خاصی با هم نداشتیم تا اینکه من به طور اتفاقی متوجه این واقعه دردناک شدم… .
این مشکل را با هیچکس نمی توانستم بازگو کنم حتی نزد یک مشاور

فکر می کنید خانم ماجرای ما، از چه مشکلی رنج می برد؟ خیانت همسر، تجدید فراش، دروغگویی و یا…

نه هیچکدام از حدس های شما درست نبود. شاید اکثر شما، نتوانید مشکل این خانم را حدس زده و یا حتی درک کنید مگر آنهایی که خودشان این مساله را از نزدیک لمس کرده و با آن مواجه شده باشند.

بله ما در این مقاله سعی داریم مساله خودارضایی در مردان متاهل را مورد بررسی قرار دهیم.

همیشه وقتی سخن از خودارضایی به بیان می آید، اکثر افراد به یاد دوران نوجوانی و بلوغ جنسی و یا دوران جوانی و تاخیر در ازدواج می افتند. اما اشتباه نکنید همیشه اینگونه نیست. در برخی از موارد مردان با وجود ازدواج و قرارگرفتن در وضعیت تاهل، یا مطابق با عادات قبلی خود به خودارضایی می پردازند و یا بنا به دلایل مختلف این رفتار را آغاز می کنند. هرچند که رابطه جنسی بخشی از زندگی افراد متاهل را تشکیل داده و تمام آن نیست و در صورتی که این ارتباط در شرایط طبیعی خود قرار داشته باشد، مشکل خاصی ایجاد نشده و زوجین به اهمیت وجود آن واقف نیستند اما به محض ایجاد یک اختلال کوچک در این رابطه، زن و مرد متوجه ارزش و نقش سلامت این رابطه گشته و از اینجاست که اختلافات و مشکلات شکل می گیرد و شاید تمام جنبه های زندگی زن و مرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

عموماً خودارضایی در افراد متاهل، بنابر دلایل زیر ایجاد می گردد:

1- مردانی که قبل از ازدواج خود اقدام به خودارضایی کرده و این رفتار برای آنها تبدیل به عادت گشته است.

2- استفاده دائم و مکرر از کانالهای غیر اخلاقی ماهواره و تصاویر نامناسب

3- مردانی که از ارتباط جنسی خود با همسرشان راضی نیستند

درباره دلیل اول، مقالات بسیاری ارائه شده است یعنی در طی سری مقالاتی که به ارائه دادیم در مورد مضرات و آسیبهای خودارضایی در دوره ی تجرد و لزوم و اهمیت ترک این عادات نادرست، صحبت کردیم. تنها ذکر این مساله ضروری به نظر می رسد که در برخی از افراد خودارضایی آن چنان تبدیل به عادت و یا حتی اعتیاد می گردد که حتی بعد از ازدواج نیز به این رفتار خود ادامه داده به طوری که در برخی از موارد مشاهده می شود که اصلاً توجهی به نیازهای همسرشان ندارند و به این ترتیب زمینه های اختلافات زناشویی را دامن می زنند.

علت بعدی در مورد استفاده از فیلم ها و تصاویر غیر اخلاقی است. این تصاویر و فیلم ها برای مردان بسیار تحریک کننده است و در عین حال وقتی که در دام این دنیای خیالی می افتند، دائماً در حال فکر کردن به این دنیای خیالی هستند. حتی اگر آنها نسبت به همسر خود متعهد بوده و نسبت به این عمل احساس گناه داشته باشند، هنگامی که همسرشان به اندازه کافی شاداب نباشد و یا با خیال پردازی های آنها هماهنگی نداشته باشد، امکان دارد که به این عمل ناشایست اقدام کنند.

و علت آخر فقدان رضایت از ارتباط با همسر است. گاهی اوقات این عدم رضایت مقطعی است مانند مردانی که همسرشان در دوران بارداری به سر می برد و به خاطر شرایط خاص این دوران و برخی از محدودیتها، عده ای کم از مردان به این رفتار روی می آورند و در موارد دیگر فقدان مهارت زن و مرد در برقراری رابطه ی مطلوب و یا نادیده گرفتن نیازهای یکدیگر، باعث بروز این مشکل می گردد.

برای درمان این مشکل تمرین هایی به زوجین داده می شود که می تواند به تناسب ارزیابی نیازها، نیرومندی ها و کاستی ها، به انجام آنها بپردازد

در هر حال خودارضایی در مردان متاهل، هر علتی که داشته باشد، بنظر بسیار آسیب زاتر از خودارضایی در افراد مجرد است. چرا که در دوران تجرد آسیبهای این رفتار تنها متوجه خود فرد است اما در خودارضایی در دوران تاهل نه تنها باعث بروز آسیب های متعدد در خود فرد است بلکه ارتباط زن و مرد را دچار مشکل و اختلال می کند. لذا در ادامه این یادداشت چند توصیه کلی برای شما زوجینی داریم که از چنین مشکلی رنج می برند.

خودارضایی در مردان متاهل، هر علتی که داشته باشد، بنظر بسیار آسیب زاتر از خودارضایی در افراد مجرد است

فراموش نکنید که:

خانم های عزیز! اگر همسرتان فکر می کند که شما از این رفتار او اطلاعی نداشته و شما نیز خودتان را به بی اطلاعی می زنید باید بدانید که با انکار واقعیت مشکلی از شما حل نخواهد شد لذا اگر می خواهید همسرتان دست از خودارضایی بردارد و بر رفتار خود تجدید نظر کند، خیلی مهم است که ابتدا با ایشان وارد گفتگو شوید اما مراقب باشید که این پیام را به شوهر تان منتقل نکنید که «تو نیاز به اصلاح رفتارت داری» یا طوری رفتار کنید که بنظر رسد که می خواهید او اصلاح شود. این وضعیت ممکن است برای مرد بسیار سنگین باشد. او ممکن است این پیام را دریافت کند که در حال حاضر “به اندازه کافی خوب نیست” و یا اینکه “او باید نیازهایش را اصلاح کند” در این حالت؛ ممکن است مرد احساس کند که به او توهین شده است. به جای اینها، شما می توانید این چنین جمله ای بگویید: «بهتر است در رابطه زناشویی خود تجدید نظر کنیم. فکر می کنم مشکلی پیش آمده و لازم است که هر دو ما به فکر رفع آن باشیم.» اگر همسرتان احساس کند که شما تمایل به تجربه یک تغییر در این زمینه هستید، احتمال بیشتری وجود دارد که به این درخواست پاسخ دهد.

از دگر سو، از طریق کاربرد مبادله ی رفتار، آموزش ارتباط و مهارتهای حل مساله، در زمینه های صمیمیت رفتار جنسی و ابراز عشق و علاقه به زوج، می توان برای درمان این اختلال اقدام کرد. با توجه به اینکه بحث درباره این موضوعات دشوار و دارای بار عاطفی است، لذا روان شناسان متخصص در درمانهای جنسی متوجه ترسهای فرد(به خصوص مردان) از طرح این مسائل و احتمال تمایل آنها برای اجتناب از این موضوعات هستند. از طرف دیگر تمرین هایی به زوجین داده می شود که می تواند به تناسب ارزیابی نیازها، نیرومندی ها و کاستی ها، به انجام آنها بپردازد. بنابر این از تلاش برای دریافت خدمات مشاوره ای دست بر نداشته و گمان نکنید مساله ای که برای شما ایجاد شده تنها مختص به شما بوده و راه علاج ندارد و یا مشاور و روان شناس از شنیدن مشکل شما تعجب کرده و یا متهم تان می کند فراموش نکنید که شاید این اتفاق برای شما و همسرتان شرم آور جلوه کند اما در نزد متخصصین این امر، تنها یک مشکل رفتاری قابل درمان است. لذا در این یادداشت ما به طور جزیی در مورد روشهای درمانی توصیه هایی را ارائه نمی دهیم چرا که این گونه درمان ها تخصصی بوده و از طرف دیگر وابسته به فرد است بنابراین در دریافت خدمات مشاوره جنسی کوتاهی نکنید.

اما به طور کلی روند درمان برای شما عزیزان توضیح داده می شود تا گمان نکنید مشکل شما خیلی خاص است و یا درمان خارق العاده ای در انتظارتان است:

این تمرینات عموماً به شما ارائه خواهد شد (البته با مشارکت درمانگر):

1- در میان گذاشتن خاطره ای از یک تجربه عاطفی مثبت

2- تمرین خیال پردازی هدایت شده در مورد رابطه زناشویی مطلوب

3- تمرین ارتباط کلامی در مورد ارائه بازخورد در حین روابط زناشویی

4- کسب توانایی تمرکز بر اندامها

5- تمرین حل مساله در مورد رابطه زناشویی

6- مهار گسلی ذهنی درباره رفتار خودارضایی و منظور کردن رفتارهای زناشویی جدید.

خودارضایی در ضمن عمل یا پس ازآن انجام می گیرد. ملاک های تشخیصی “DSM-IV-TR” برای نمایشگری : الف) درطول یک دوره حد اقل 6 ماهه تخیلات برانگیزنده قوی و عود کننده جنسی، امیال شدید جنسی یا رفتارهای نمایش آلت تناسلی به یک بیگانه غیر منتظر روی میدهد. ب) شخص بر اساس این تمایلات جنسی دست به عمل بزند، یا این تمایلات یا خیال پردازی های جنسی سبب ناراحتی شدید یا بروز اشکالات بین فردی شوند.( کاپلان ، سادوک ، 2007\ رضاعی، 1387) محیط هایی که افراد عورت نما در آنها خود را به نمایش می گذارند فرق می کنند. آنها معمولا جلوی مدارس دخترانه یا کلیسا ها، در بین جمعیت، ودر پارک ها عورت نمایی می کنند، امکان دارد فرد عورتنما در این محیط ها وانمود کند که مشغول ادرارکردن است. گاهی آنها در یک فروشگاه بزرگ فقط بارانی بر تن می کنند، سوتی را بر میدارند، ودرآن می دمند، وزمانی که خریداران زن به جهت سوت زننده نگاه می کنند، بارانی خودرا باز می کنند؛ یا با آلتی کهبه حالت نعوظ درآمده است به پنجره خانه ضربه می زنند وخود را به نمایش می گذارند؛ یا کنار یک زن در سینمای تاریک می نشینند واستمناء می کنند. (روزنهان،سلیگمن\ سیدمحممدی،1380) افرادیکه این انحراف نمایشگری در آنها به صورت خفیف وجود دارد افرادی هستند که با پوشیدن لباسهای عجیب وغریب یا انتخاب رنگهای تند و زننده، وهمچنین با بیرون گذاشتن قسمتی از بدن خود از قبیل؛ سینه و غیره خود را در معرض تماشا و نظاره دیگران قرار می دهند و در ضمن اینکه با این عمل موجبات تحریک جنسی خود را فراهم می کنند، و دیگران را نیز تحریک می کنند.(انصاری،1371) نشان دادن اندامهای تناسلی یا بدن عریان در مکان عمومی، بر حسب اینکه این عمل توسط یک مرد انجام شده باشد یا یک زن، توسط جامعه به صورت کاملا متفاوتی برداشت می شود. چنانچه یک مرد در مقابل زنی بی خبر لباس خود را در آورد، او عورت نما و زن قربانی محسوب می شود. در صورتی که یک زن در مقابل مردی بی خبر عریان شود، مرد تماشاگر جنسی و زن دوباره قربانی قلمداد می شود. به همین دلیل، عورت نمایی و تماشاگری جنسی عمدتا اختلالهای مردانه و جرمهایی هستند که غالبا مردان را به آنها متهم می کنند. (روزنهان،سلیگمن\ سیدمحممدی،1380) اختلالاتی که عورت نمایی با آنها همراه شده این اختلالات شامل: وسواس دزدیدن، سندرم توره و اختلال بیش فعالی و کم توجهی می باشند. (ضیاء الدینی، خردمند،1387). سبب شناسی انحراف عورت نمایی رویکرد روانکاوی رویکرد روانکاوی اظهار می دارد که عوامل روانپویشی نمایشگری، اظهار مردانگی ازطریق نشان دادن آلت تناسلی ومشاهده واکنش قربانیان نظیر ترس، تعجب یا تنفر- است. در چنین موقعیتی مرد نمایشگر به طور ناخودآگاه احساس اختگی وناتوانی جنسی می کند. همسران این مردها غالبا جانشین مادری می شوند که بیمار ضمن دوران کودکی وابستگی شدیدی به اوداشته است. در سایر انحرافات مربوطه نیز موضوع اصلی از نشان دادن ونگاه کردن مایه می گیرد. ( کاپلان ، سادوک ، 2007\ رضاعی، 1387) به عبارت دیگر، این قبیل افراد با نشان دادن احلیل خود به یک زن غریبه، می کوشند تا از راه تحت تاثیر قرار دادن او به یک احساس توانایی و تسلط جنسی دست یابند؛ زیرا اغلب روان شناسان و روانپزشکان معتقدند که افراد عورت نما از نظر شخصیتی دچار احساس نا ایمنی و عدم اطمینان نسبت به توانایی جنسی مردانه و دچار احساس حقارت، فقدان قاطعیت و از نظر اجتماعی منزوی هستند.(نیکخو،1387) علاوه بر این تمایلات نمایشگری از روابط فرد با مادرش حاصل می شود که غالبا سلطه جو و بیش از اندازه مراقب حال او بوده است، به علت وجود مادری تهدید کننده، فرد مبتلا به عورت نمایی تا آن حد مضطرب می شود که احساس اختگی و تسلیم می کند.(ستوده،میرزایی،پازند، 1376) فروید معتقد بود که ریشه انحراف عورت نمایی در مرحله “خودشیفتگی” به وجود می آید، بدین شرح که “لی بیدو” در سیر تکامل خود، ابتدا در دهان، سپس در مقعد و بعد از آن در آلت تناسلی طفل متمرکز می شود. به نظر فروید نوزاد در مرحله ی دهانی سراسر اید است و نمی تواند خود را از محیط تمیز بدهد. نوزاد تحت کنترل تکانه های زیست شناختی است وبه طور کامل موجودی خود خواه می باشد. در این دوره که مرحله قبل از توجه طفل به افراد و اشیای خارج در محیط پیرامون است، طفل پیوسته به خود توجه دارد و از نگریستن به اعضای بدن خود و لمس کردن آنها لذت می برد و در واقع به خود عشق می ورزد. و اینکه مادر چگونه به خواسته های کودک پاسخ دهد، که در این زمان فقط خواسته های نهاد است، ماهیت دنیای کودک وتثبیت یا گذر کودک از این مرحله و شخصیت او در بزرگسالی را تعیین می کند. حال اگر در این مرحله که طفل فقط به خود توجه دارد و در واقع مظاهر “نارسیسم” یا “خود شیفتگی” در او متجلی است، ” لیبیدو” تثبیت گردد، خاصیت روانی ” خود شیفتگی” نیز در او باقی خواهد ماند.(انصاری،1371) ترسم که در آیینه بیند رخ خود را گیرد نظر از عاشق و بر خویش کند ناز فروید علاوه بر عامل”خودشیفتگی”، محرومیت های جنسی را نیز باعث پیدایش انحراف عورت نمایی یا نمایشگری می دانست، به همین علت است که دکتر”لوئی” پزشک دانشمند فرانسوی عقیده دارد که اگر در فاحشه خانه های پاریس بسته شود، درهرکوچه وخیابان شهر پاریس نمونه های شگفت انگیزی از اشخاص منحرف خودنمایی خواهند کرد. دکتر” کارل آبراهام” ودکتر “میشل” معتقدند که ریشه انحراف خود نمایی را “عقده اختگی” در مردان و “رشک آلت مردی” زنان بوجود می آورد، فروید نیز دراین مورد با “دکتر آبراهام”و “دکترمیشل” نیز هم عقیده است، بنابراین این مورد از نظر فروید باید سومین منشا انحراف عورت نمایی باشد. (انصاری،1371) مورد نمونه با توجه به اینکه انحراف عورت نمایی یا نمایشگری اختصاص به مردان دارد، “دکتر کارل آبراهام” با ذکر یک پرونده زن مبتلا به انحراف عورت نما به شرح زیر عقیده خود را درباره منشا این انحراف به اثبات رسانده است: خانمی 28 ساله که دارای روابط بسیار صمیمانه با شوهرش بوده، اظهار می دارد: “برای اولین مرتبه در سن 17 سالگی موقعی که در مقابل آینه ای برهنه شده بودم، ناگهان متوجه شدم که پسر همسایه مشغول تماشای من است. با کشف این موضوع دچارهیجان وافری شدم که نزدیک بود از فرط لذت غش کنم و به خوبی احساس کردم که لذت این عمل برای من به مراتب زیادتر از لذت جنسی در موقع مجامعت است. در تابستان که برای آب تنی به کنار دریا رفته بودم، نیزچند بار با این عمل لذت فوق العادهای بردم.”، پس از مراجعه به روان پزشک معلوم شد که خانم نامبرده دارای “رشک آلت مردی” است، یعنی در دوران کودکی(مرحله سوم از رشد روانی جنسی یا مرحله آلتی) با پی بردن به فقدان عضو جنسی که در مردان وجود دارد، احساس حقارت به او دست می دهد و بعلت اینکه اساس خلقت آن با مرد ان تفاوت دارد و فاقد عضو نرینه است، دچار کمپلکس و ناراحتی می شود و این ناراحتی که بر اثر واپس خوردن، به ناخودآگاه رانده می شود، در هنگام مقتضی تجلی و تظاهر می کند و فرد مذکور سعی می کند فقدان عضو نرینه را در خود، با توجه و نمایاندن سینه ها و دیگر اندام هایش جبران کند. پس از اینکه روان کاو، وضع این خانم را تشریح کرد و کمپلکس او را به ضمیرآگاهش آورد، خانم مذکور احساس شرمساری کرد و پس از مدت کوتاهی درمان شد.(انصاری،1371) رویکرد رفتاری این رویکرد عورت نمایی را محصول یادگیری در کودکی می داند؛ یعنی زمانی که فرد هنگام نشان دادن خودش تحریک جنسی شده وناراحتی دیگران از این رفتار ناشایست، موجب برانگیختگی او شده است. با گذشت زمان، تکرار این رفتار به قدری تقویت شده که به صورت عادت درآمده است.(ها لجین، ویتبورن\سید محمدی،1388) رویکرد زیستی بیماریهای مغزی ممکن است سبب آزاد سازی تکانه های انحرافی گردد. (کاپلان، سادوک،2007| رضاعی،1387)، گزارشهایی در دست است که به همراهی عورت نمایی با اختلال عصب شناسی اذعان کرده اند. این گزارشها آسیب مغزی، بویژه آسیبهای قطعه ی گیجگاهی، را با عورت نمایی مرتبط دانسته اند.لازم به ذکر است، که این اختلال عصب شناسی با بچه بازی یا میل جنسی به کودکان، یادگارپرستی، مبدل پوشی جنسی و آزارگری-آزارخواهی نیز همراه شده است.( لیندزی،پاول\آوادیس یانس،نیکخو،1377)، در گزارش دیگری به مواردی از بچه خواهی، عورت نمایی، یادگار پرستی، مبدل پوشی جنسی و آزارخواهی جنسی در افراد مبتلا به سندرم توره و اختلال بیش فعالی و کم توجهی اشاره شده است.که عوامل ژنیتیکی را در ایجاد این رفتارهای جنسی موثر دانسته اند.(ضیاءالدینی،خردمند،افشار،1387) درمان ها درمان روانکاوی هشیار کردن ناهشیار که شرح آن با مورد نمونه در بالا ( دکتر کارل آبراهام ) رفت. درمان رفتاری برای درمان عورت نمایان رویکرد رفتاری، معمولاکاربرد اصول یادگیری، مانند شرطی سازی تقابلی و شرطی سازی بیزاری آور را در بر دارد. فرد باید پیوند بین لذت جنسی و رفتار عورت نمایی را یادگیری زدایی کند، که این کار یا از طریق برقراری پیوندهای تازه بین تمایل جنسی و محرک های مناسب و یا از طریق مرتبط کردن درد و شرمندگی، به جای لذت، با رفتار عورت نمایی صورت می گیرد. برای مثال، درمانگر ممکن است از “شرطی کردن نا آشکار” یا “حساس سازی پنهان “نوعی روش رفتاری، استفاده کند که به موجب آن، درمانجو تجسم می کند در حالی آشنایان او را می بینند، که مشغول رفتارهای عورت نمایی است، و بدین طریق درمانجو شرم و خجالت زیادی را متحمل می شود.(هالجین، ویتبورن \سید محممدی،1388) روش دیگر استفاده از “شوک برقی یا مواد شیمیایی تهوع آور”، است که در آن بیمار به صورت اول شخص، صحنه های هیجان انگیز یک قطعه وصفی درباره یعورتنمایی را با صدای بلندمیخواند. زمانیکه او به اوج نشاندادن آلت نعوظ یافته خودمیرسد،شوک دردناکی یا مواد شیمیایی تهوع آور به او ارائه می شود. وقتی که این عمل به اوج رسیده ناخوشایند می شود، محرک آزارنده اکنون زودتر و در وسط صحنه هیجانانگیز ارائه میشود. “روش ارضا” یا “شرطی سازی دوباره ارگاسمی” روشیاستکهبهصورتمتداولبهکاربرد شده است. و شکلهای گوناگونی دارد. در این روش، مراجع با استفاده از خیالپردازیهای غیر منحرفانه به خود ارضا گری تا حد رسیدن به ارگاسم می پردازد و سپس در حالی که خیالپردازیهای انحراف آمیز را با صدای بلند بیان می کند به خود ارضاگری ادامه می دهد. از آنجا که نتایج نشان داده اند که ارضای کلامی به تنهایی نیز دارای آثار قابل مقایسه ای با ارضای عملی بوده است، درحال حاضر، روشهای ارضاگری را تحت عنوان “نوارهای ملال آور” در چهارچوب بسیاری از برنامه های درمانگری، گنجانده اند.(دادستان،1382) در روش درمانگری دیگری به نام “شرم منزجر کننده” که بندرت مورد استفاده قرار می گیرد مراجع به عمل انحراف آمیز خود (عورت نمایی همراه با بیان افکار) تحقق می بخشد و این فرایند روی یک نوار ویدیویی ضبط می شود. سریر(1971) این روش را در مورد 8 بیمار پارافیلیایی به کار برد و نشان داد که نشانه های مرضی 5 نفر از آنها پس از 6 ماه پیگیری از بین رفته است.(دادستان،1382) “دلزدگی استمنایی”–دراینحالت فردبه مدت نیم ساعت بعد از انزال به استمنا کردن ادامه میدهد–که تکلیفی ملال انگیز است–و در عین حال هر نوع تغییر درعورت نمایی را  با صدای بلندشرح میدهد. (روزنهان،سلیگمن\ سید محمدی،1380) درمان شناختی رفتاری نمونه ای ازروش رفتاری- شناختی برای درمان عورت نمایی توسط” مارشال،اسلز وبربری” 1991(به نقل ازلیندزی وپاول،1994) گزارش شده است. آنها به برخی از افراد عورت نما توصیه کردند که هنگاه میل ونیاز شدید به عورت نمایی یک محلول بدبو مانند: اسید والریک را بوبکشند. این عمل به فرد منحرف کمک می کند تا بر افکار انحرافی خود از راه پیوند میان بوی ناخوشایند و تمایلات انحرافی مسلط شود. جنبه دیگری از این نوع درمان حساس سازی نهانی و شناختی است. دراین روش درمانگر کارت هایی رابه بیمار نشان می دهد که روی آن موقعیت های گوناگون برانگیختگی میل به عورت نمایی توصیف شده است و در پشت آن عوارض ناگوار عورت نمایی توصیف شده است. دراین روش درمانگر ازبیمار می خواهد که بیمار روزی سه بار وهربا ر که میل به عورت نمایی دراو به وجود آمد، دو روی این کارتها را بخواند. جنبه دیگری از این درمان شامل ابراز وجود وکنترل فشار روانی، تغییر شناخت های انحرافی از راه ایفای نقش، وتمرین مهارت های ارتباطی با زنان یا مردان است

عکس های بیشتر….

گردآوری : مجله اینترنتی سرمه

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

1 نظر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی *